Sports

Bee’s Best: Here’s how the Top 25 prep football teams did


The Bee’s Top 25

1. Folsom (6-1)

Friday: Def. by De La Salle 31-10

Next: No. 2 Rocklin

2. Rocklin (7-0)

Friday: Def. No. 7 Oak Ridge 21-0

Next: No. 1 Folsom

3. Jesuit (6-1)

Saturday: Def. Cosumnes Oaks 41-6

Next: No. 8 Elk Grove, Saturday

4. Granite Bay (6-2)

Friday: Def. Grant 28-14

Next: No. 16 Whitney

5. Vacaville (5-2)

Friday: Def. Armijo 49-0

Next: No.15 Vanden

6. Inderkum (5-1)

Friday: Def. River Valley 50-26

Next: No. 12 Antelope

7. Oak Ridge (2-5)

Friday: Def. by No. 2 Rocklin 21-0

Next: Grant

8. Elk Grove (4-2)

Friday: Def. Pleasant Grove 59-0

Next: No. 3 Jesuit, Saturday

9. Del Oro (4-4)

Friday: Def. by No. 16 Whitney 12-7

Next: Bye

10. Lincoln (4-2)

Friday: Def. Oakmont 45-0

Next: Ponderosa

11. Sacramento (7-0)

Thursday: Def. El Camino 27-25

Next: No. 14 Capital Christian

12. Antelope (7-0)

Friday: Def. No. 13 Woodcreek 28-21

Next: No. 6 Inderkum

13. Woodcreek (6-2)

Friday: Def. by No. 12 Antelope 28-21

Next: Bye

14. Capital Christian (5-2)

Thursday: Def. Del Campo 47-28

Next: No. 11 Sacramento

15. Vanden (6-1)

Friday: Def. Fairfield 48-0

Next: No. 4 Vacaville

16. Whitney (4-3)

Friday: Def. No. 9 Del Oro 12-7

Next: No. 4 Granite Bay

17. Monterey Trail (2-5)

Friday: Def. River City 61-0

Next: Kennedy

18. Yuba City (4-3)

Friday: Def. Bella Vista 67-35

Next: Roseville

19. Christian Brothers (4-3)

Thursday: Def. McNair 55-12

Next: El Camino

20. Sheldon (5-2)

Friday: Def. Davis 56-7

Next: No. 21 Vista del Lago

21. Vista del Lago (5-2)

Friday: Def. Rio Americano 35-20

Next: No. 20 Sheldon

22. Union Mine (6-0)

Friday: Def. No. 25 Rosemont 29-8

Next: Liberty Ranch

23. Pioneer (6-0)

Friday: Def. Mesa Verde, forfeit

Next: Dixon

24. Rosemont (6-1)

Friday: Def. by No. 22 Union Mine 29-8

Next: El Dorado

25. Bradshaw Christian (7-0)

Friday: Def. Liberty Ranch 42-6

Next: Galt

Other Scores

Center 34, Bear River 17

Vacaville Christian 42, Highlands 6

West Park 35, Natomas 14

Placer 47, Nevada Union 26

Casa Roble 68, Mira Loma 0

Woodland 34, Dixon 28

Foresthill 57, Western Sierra 0

Burbank 24, Laguna Creek 19

Colfax 37, Foothill 6

Roseville 51, Stagg 28

Wood 33, Rodriguez 25

McClatchy 29, Kennedy 6

Johnson 48, Florin 8

Encina Prep 20, Valley Christian 14

Next week’s schedule

Casa Roble at Woodland

Folsom at Rocklin

Valley at Natomas

Mira Loma at Mesa Verde

Golden Sierra at Highlands

El Camino at Christian Brothers

Granite Bay at Whitney

Sutter at Sonora

Lincoln at Ponderosa

Encina Prep at Foresthill

Johnson at Cordova

Lindhurst at Bear River

Nevada Union at Oakmont

Sacramento at Capital Christian

Rio Linda at Placer

Delta at Western Sierra

Rio Americano at Del Campo

Dixon at Pioneer

Grant at Oak Ridge

San Juan at Vacaville Christian

Pleasant Grove at Davis

West Park at Florin

Foothill at Center

Burbank at River City

Antelope at Inderkum

Franklin at Cosumnes Oaks

Sheldon at Vista del Lago

Yuba City at Roseville

McClatchy at Laguna Creek

Monterey Trail at Kennedy

Colfax at Marysville

Bella Vista at River Valley

Bradshaw Christian at Galt

Rosemont at El Dorado

Wood at Armijo

Vanden at Vacaville

Liberty Ranch at Union Mine

Elk Grove at Jesuit, Saturday

Woodland Christian at Valley Christian, Saturday

This story was originally published October 9, 2021 6:10 AM.

Cameron Salerno is a prep sports reporter for The Sacramento Bee. He is a lifelong Northern California resident and has written freelance stories across the north state. He attends Sierra College and is studying journalism.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close